Z oddali dochodzą nawoływania wartowników, spieniony trunek w ceramicznym kubku przyjemnie chłodzi dłonie i gardło, a miękka poduszka na krześle nożycowym zapewnia nieco komfortu. Przez płachtę namiotu wdzierają się podmuchy wiatru, niosącego letni skwar, niechybny znak, że już początek lipca, a do Dnia Rozesłania Apostołów coraz bliżej…
To najwyższy czas na ćwiczenie się w strategii i taktyce, snucie i testowanie planów bitewnych, które mają zapewnić zwycięstwo, ważenie ryzyka, planowanie pułapek, przewidywanie strat i korzyści. Rycerz z nikłym uśmiechem wyjmuje z drewnianej skrzynki białe i czarne figury i piony, po czym gestem zaprasza swojego gościa do kwadratowej planszy…
Szachy nie bez powodu zwane są „królewską grą” – od początku swego istnienia stanowiły nie tylko wyszukaną dworską rozrywkę, ale także nieoficjalną akademię wojskową – uczącą zarządzania rozmaitymi oddziałami, układania planów i przewidywania posunięć przeciwnika, stosowania manewrów i pułapek oraz zimnej, logicznej kalkulacji. Gra od zawsze również dostosowywała się do swojego miejsca i czasu, by jak najlepiej oddawać realia wojskowe i społeczne, stąd jej zasady (a nawet figury) wielokrotnie ulegały zmianom – ewolucji, bądź wręcz rewolucji. Zasady średniowiecznej gry w szachy różniły się znacznie od współczesnych szachów klasycznych.
W czasie obchodów Dni Grunwaldu gramy w szachy według zasad sprzed reform renesansowych, zasad odtworzonych na podstawie źródeł pisanych z epoki (przede wszystkim popularnego w Europie i krążącego w wielu egzemplarzach traktatu Jakuba de Cessolis „Liber de moribus hominum et officiis nobilium super ludo scacchorum”, a także „Libro de ajedrez, dados, y tablas” Alfonsa X Mądrego i innych).
Turniej szachów średniowiecznych w czasie obchodów Dni Grunwaldu, pełniący funkcję Mistrzostw Polski w Szachach Średniowiecznych, organizujemy od 2011 roku, zawsze w piątek poprzedzający Inscenizację Bitwy pod Grunwaldem. Odbywał się on w Chorągwi Podolskiej i w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, a od ubiegłego roku rozgrywany jest w obozie Chorągwi Mazowieckiej Księcia Siemowita. Uczestnikami turnieju mogą być wyłącznie rekonstruktorzy zarejestrowani w jednej z chorągwi grunwaldzkich, legitymujący się jej aktualnym identyfikatorem i ubrani w kompletny strój historyczny.
Pod tym linkiem do pobrania dostępne są: Zasady gry w szachy na XIV i I poł
Organizator: Poczet Rycerski Herbu Fastolf / Kram Medieval Living / Fundacja Żywej Historii Hanza, reprezentowane przez Magdalenę „Ziółko” Zielińską-John, z błogosławieństwem i pod patronatem Krzysztofa Góreckiego.
Sędzia główny: Robert „Zebra” Srokosz
System: pucharowy