Inicjatywa ta jest efektem wspólnej pracy wielu ludzi – organizatorów, sędziów, występujących na scenie, konkurujących ze sobą w zmaganiach turniejowych oraz naszych widzów. Z ramienia organizatorów głównych za całość przebiegu scenicznego i placu turniejowego odpowiada tego dnia Przemysław, któremu oddajemy głos.
„Cześć!
Z tej strony Przemysław Osmólski, chciałbym Wam trochę opowiedzieć o Grunwaldzkiej Środzie Turniejowej, której mam przyjemność być organizatorem.
Moja przygoda z Rekonstrukcją Historyczną zaczęła się w styczniu 2012 roku, kiedy to dołączyłem do Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin. Już w lipcu tego samego roku miałem okazję uczestniczyć po raz pierwszy w Inscenizacji Bitwy Grunwaldzkiej. To wtedy, podczas
III Grunwaldzkiego Turnieju Miecza Długiego, moi koledzy z grupy brali udział w zawodach, a ja pomagałem im jako “nowicjusz”. Od już 11 lat zajmuje się „zawodowo” sędziowaniem Sportowych Walk Rycerskich zarówno w Polsce, jak i za granicą. Co roku byłem zaangażowany w turnieje odbywające się podczas Obchodów Dni Grunwaldu. Szczególnie w te „środowe” najpierw jako sędzia a później też jako współorganizator. W wyniku rezygnacji Józefa Majchrzaka(poprzedni org) w 2018r i Łukasza Sip „Floridy”(poprzedni org) w 2022r zostałem kolejno organizatorem Mistrzostw Polski Miecza Długiego „ O Złoty i Srebrny Miecz Grunwaldu” w 2018r a Turnieju Bojowego Kobiet i Turnieju Bojowego Seniorów 40+ w 2022r.”
W trudnych latach związanych z Pandemią (2020 i 2021) obchody Dni Grunwaldu nie odbywały się w tradycyjnej formie, co oznaczało przerwę w organizacji grunwaldzkich turniejów. Jednak ten czas pozwolił organizatorom na przemyślenie nowych pomysłów i doszlifowanie detali. Po konsultacjach z ze „sztabem organizacyjnym” powstała nowa koncepcja i nazwa „Grunwaldzka Środa Turniejowa”.
Czym zatem jest „Grunwaldzka Środa Turniejowa”?
Jak piszą sami organizatorzy, to cztery wydarzenia rozpoczynające pierwszy dzień obchodów Dni Grunwaldu odbywające się na głównym placu turniejowym :
- Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – IX Turniej Bojowy Seniorów 40+
- IX Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Srebrny Miecz Grunwaldu”
- Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Kobiet
- IX Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Złoty Miecz Grunwaldu”
- III Reko-Potańcówka na Polach Grunwaldu
W trakcie tworzenia tych wydarzeń ogromny nacisk kładziony jest na mocne połączenie historii i aspektów sportowych. Historia to fundament. Czerpiemy z bogatego dziedzictwa kulturowego, starając się wiernie odtworzyć atmosferę epoki średniowiecza, dbając o oprawę wizualną i dźwiękową. Starannie rekonstruowane stroje, uzbrojenie i technik walki przynoszą uczestnikom i widzom wrażenie autentyczności i bliskości z historią.
Jednak w szrankach obecna jest nie tylko rekonstrukcja historyczna. Wprowadzam również elementy sportowe jak konferansjer/herold, którego komentarz dodaje dynamiki i pozwala już tam na miejscu lepiej zrozumieć specyfikę tego sportu. Walki rycerskie to nie tylko forma rywalizacji, to także prawdziwy pokaz finezji, determinacji i umiejętności niezależnie od wieku i płci.
Krótka charakterystyka konkurencji jakie możecie Państwo zobaczyć w „Środę”.
Pierwszym turniejem jest Turniej Bojowy Seniorów 40+ forma walk na miękkie miecze sportowe i w lżejszym uzbrojeniu. W tym turnieju startują osoby, które już zakończyły swoją przygodę z walkami „profesjonalnymi” czy też dopiero wchodzą w świat rekonstrukcji historycznej, ale już nie są na tyle młodzi aby rywalizować w walkach w pełnym uzbrojeniu.
„Środowy” Turniej Bojowy Kobiet na miecz i tarcze to unikalna okazja do konfrontacji tylko z innymi uczestniczkami w dedykowanym dla nich turnieju. Panie przywdziewają dokładnie takie same uzbrojenie jak Panowie – oczywiście odpowiednio dopasowane, walczą na takich samych zasadach. Jest to także wyraz wsparcia dla kobiet w ich dążeniu do wyrażania siebie w różnych sferach życia, w tym również w dziedzinie sportu i rekonstrukcji historycznych.
Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Złoty i Srebrny Miecz Grunwaldu” Jedyny taki turniej w całym kraju. Formuła zakłada rywalizację najpierw w turnieju „Srebrnym” kierowanym do „amatorów” – niech to tylko nikogo nie zwiedzie, nikt tu nikomu nie daje „forów”. W turnieju „Złotym” 8 najlepszych zawodników z zeszłego roku i 4 najlepszych z tegorocznego turnieju „Srebrnego” bierze udział w walkach o tytuł Mistrza Polski Miecza Długiego. Tutaj dynamika, finezja i chęć zwycięstwa sięgają zenitu.
Na sam koniec tego pełnego wrażeń dnia odbywa się Reko Potańcówka na Polach Grunwaldu w jej trakcie rekonstruktorzy oraz wszyscy chętni mogą nauczyć się tańców dawnych i stylizowanych. Reko Potańcówka jest organizowana od 2022 roku z inicjatywy dwóch rekonstruktorek: Anny Gronek i Kamili Kajdas, które od dawna pasjonują się tańcami dawnymi. W ten sposób chcą ożywić tradycję wspólnych tańców podczas różnych uroczystości, a także stworzyć przestrzeń do wspólnej zabawy i nawiązywania nowych znajomości. Wydarzenie to stanowi doskonałą okazję na odkrycie nowej pasji.
Serdeczne podziękowania i najniższe ukłony chciałbym skierować do wszystkich cudownych osób i instytucji, które pomagają bezpośrednio i pośrednio w tworzeniu tego wyjątkowego wydarzenia. Bez Waszej pomocy, hojności, wsparcia nie udało by się to wszystko! DZIĘKUJE i do zobaczenia już niebawem w ŚRODĘ!
Zapraszam też do obserwowania wydarzenia na facebooku https://www.facebook.com/events/762721289096381 gdzie publikowane są najnowsze informacje.
LINK DO REGULAMINÓW: https://drive.google.com/drive/folders/1Ce10TieHq2bo0pYvkyclUs7TlCJ22E0F?usp=sharing
LINK DO FORMULARZA ZGLOSZENIOWEGO DLA REKONÓW: https://forms.gle/x4PFt3BE4DGA2tYQ8
MIECZ DŁUGI
Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Złoty i Srebrny Miecz Grunwaldu” których organizatorem jest Przemysław Osmólski przeszły sporo zmian od swojej pierwszej edycji w 2010 roku wtedy jeszcze pod nazwą Grunwaldzki Turniej Miecza Długiego organizatorem był Józef Majchrzak, na przestrzeni lat turniej rozrósł się i zyskał status Mistrzostw Polski Miecza Długiego z podziałem na kategorie „Srebrną” dla „amatorów” i „Złotą” dla „profesjonalistów”. Podział ten powstał w 2015r. Umożliwiło to doskonale oddzielić mniej doświadczonych uczestników i stworzyć im miejsce do sprawiedliwej konkurencji a najbardziej doświadczeni awansowali do turnieju „Złotego”.
Turniej ten jest otwarty dla wszystkich uczestników Obchodów Dni Grunwaldu, oznacza to że jeśli tylko potencjalny uczestnik spełnia wymogi regulaminu i zapisze się w odpowiednim czasie będzie mógł wziąć udział w turnieju. Maksymalna ilość uczestników to 32 osoby w turnieju „Srebrnym” i 12 zawodników w „Złotym” – najlepsza 8 z roku poprzedniego i 4 najlepszych zawodników z turnieju „Srebrnego”.
Zasady przeprowadzania są tożsame dla obu konkurencji.
Wymagania sprzętowe stawiane przed zawodnikami są jasno opisane w wcześniej przygotowanym regulaminie, posiadanie odpowiedniego uzbrojenia będącego rekonstrukcja zbroi używanej w średniowieczu to jedno z nich, dlatego też nie ma tutaj miejsca na widoczne plastikowe, współczesne elementy, wszystko zgodnie z historią. Walki odbywają się przy użyciu prawdziwych stalowych mieczy o tępych krawędziach. Całość tego w czym „rycerz” wchodzi w pole turniejowe musi być w nienagannym stanie, żadnych dziur i rdzy.
W polu turniejowym poza zawodnikami znajdują się również doświadczeni sędziowie którzy oceniają pojedynek a wynik zbiera sekretariat turnieju. Turniej jest podzielony na etapy: walki w grupach, ćwierć finały, półfinały i finał. W zależności od ilości zawodników podział ten może się zmienić ale celem każdego z uczestników jest zdobycie jak największej ilości punktów w wyznaczonym czasie poprzez trafianie przeciwnika w dozwolone obszary ciała. System oceny pojedynku obejmuje oczywiście też kary i upomnienia, zależy nam na aby walki przebiegały w atmosferze zdrowej rywalizacji. Walki w grupach trwają po 90 sekund, walki półfinałowe i finałowe trwają 120 sekund, możliwa jest też 30 sekundowa dogrywka kiedy walczący uczestnicy zdobędą taką samą ilość trafień.
Łączenie aspektów historycznych z tymi sportowymi jest dla nas bardzo ważne dlatego uczestnicy mogą „prezentować” się w asyście swoich „pocztów” jak bohaterowie turniejów w przeszłości. Pocztowi stanowią nie tylko wsparcie techniczne na wypadek jakiegoś uszkodzenia sprzętu, ale także dopingują swoich „rycerzy”, zagrzewają ich do walki.
Zapraszamy serdecznie wszystkich miłośników historii, sportu oraz przygody na Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Złoty i Srebrny Miecz Grunwaldu” – wyjątkowe wydarzenie, które przenosi nas w głąb polskiej tradycji turniejowej. To nie tylko sportowa rywalizacja, ale także hołd dla chwały przeszłości, który odbywa się w wyjątkowej oprawie. Czekają nas emocjonujące pojedynki, niezapomniane widowisko, To doskonała okazja do rozpoczęcia przygody z Rekonstrukcja Historyczną Średniowiecza.
Reko Potańcówka na Polach Grunwaldu to wydarzenie organizowane w ramach Grunwaldzkiej Środy Turniejowej od 2022 r. Inicjatorkami tego wydarzenia są Kamila Kajdas i Anna Gronek.
W trakcie tego niesamowitego wydarzenia rekonstruktorzy oraz zapraszana do zabawy publiczność ma okazję nauczyć się i zatańczyć kilka tańców dawnych i stylizowanych. Przy takiej okazji, uczestnicy mogą poczuć się jak mieszczanie, dworzanie i plebejusze z przeszłości, tańcząc w rytmie melodii, które rozbrzmiewały wieki temu.